Radyo Programcısının Özellikleri Neler Olmalıdır?

Radyo Programcısının Özellikleri Neler Olmalıdır?

admin     27-11-18     Blog Yazıları     Radyo Programcısının Özellikleri Neler Olmalıdır?     726 Defa Okundu

Radyo Programcısı Özellikleri nelerdir?

Radyo Programcısı Mesleğinin gerektirdiği bir takım özellikler vardır. Bu özellikler şu şekildedir; bu alanda çalışacak kişilerin insanlarla iyi iletişim kurabilmesi ve insanları ikna edebilme yeteneğine sahip olması gerekir. Yaratıcı, titiz, düzenli ve disiplinli olmalı, normal üstü sözel yeteneğe sahip olmalı, derinliğine araştırma meraklısı olmalı, üst düzeyde genel yeteneğe sahip olmalı, genel kültür seviyesi yüksek olmalı, sosyoloji, psikoloji ve sanata ilgili, bu alanlarda başarılı olmalı, hayal gücü fazla, mizah anlayışı olmalı, düşüncelerini etkili bir biçimde aktarabilmeli, dışa dönük, girişimci, yeniliklere açık ve başkaları ile işbirliği yapabilen kimseler olmaları gerekir.

Eğer bir radyo programcısı olmak istiyorsanız; ilk öncelikle kendinize özgün tarzınızı ortaya koymanız ve konuşma yeteneğinizi geliştirmeye çalışmalısınız. Genelde halk arasında espri yapan kişilere; “çok komiksin sen komedyen ol” tarzında ifadelerde bulunurlar. Aslında radyo programcılığı da bunun gibi düşünülebilir. Radyo programcısı olabilmek için doğuştan gelen bir yeteneğe sahip olmak sizin için bir artıdır. Bunların yanı sıra; etkileyici bir ses yapınızın olması, dinleyicilerin bütün dikkatinizi size toplamasına yardımcı olacaktır..

Eğer radyoculuk için bir yeteneğiniz yoksa, kendi kendinizi eğitmeyi öğrenmeniz gerekmektedir. Bu eğitimi ise, radyolarda, radyo programcılığı yapan kişileri dinleyerek, onların radyo sunumlarını dikkate alarak kendinizi radyo programcılığı alanınızda katkılar sağlayıp, radyo programcısı mesleğinde kendinizi geliştirebilirsiniz.


Etiketler:

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?